Berģu Mūzikas un mākslas pamatskola
LATVIJAS EKOSKOLA
Image 1 Image 2 Image 3 Image 4 Image 5

7.a klases skolēni devās ekskursijā pie latviešu perkusiju pavēlnieka – Nila Īles

2019-01-17

Berģu Mūzikas un mākslas pamatskolas 7.a klases skolēni un klases audzinātāja Lolita Misāne 2018.gada 3.decembrī devās nelielā izglītojošā muzikālā ekskursijā pie latviešu perkusiju pavēlnieka – Nila Īles. 

2018. gada 3.decembrī “Skolas somas” projekta ietvaros devāmies ekskursijā pie perkusionista Nila Īles. Mēs iegājām iekšā ēkā, kur atradās Nila Īles studija. Ēkas gaitenī mēs redzējām milzīgas bungas, kas likās tik ļoti vilinošas, ka gribējās uz tām uzsist kādu ritmu. Tomēr, mums vēlāk tika dota arī tāda iespēja.

Visiem bija izdalīti divi akmeņi un mēs tos sitot un skrāpējot izveidojām dažādas neparastas skaņas, kas atgādināja varžu kurkstēšanu un noskaņu pie jūras. Katram bija savs īpašais instruments, kā, piemēram, lietus koks, džamba, darabuka, hašiši, tibeta zvans, ramdrams un hopendhanektara u.c.                                                  

Bija fantastiska ekskursija! Uzzinājām dažādus citu tautu mums nezināmus instrumentus, kā arī spēlējot uz tiem varējām kļūt par īstiem ritma pavēlniekiem!

Adriana Kušķe, 7.a klase

2018. gada 3. decembrī es ar klasi braucu pie perkusista Nila Īles. Es jau biju dzirdējusi viņa dzīvo mūziku festivālā, bet šoreiz es pati arī varēju spēlēt. Kad iegājām telpā, pilnā ar dažādiem mūzikas instrumentiem, katrs no mums piesēdās pie džambas. Nils Īle mums nedaudz pastāstīja par šo instrumentu un iemācīja tā spēlēšanas pamatus. Viņš pastāstīja arī par citiem instrumentiem un izdalījis katram no mūsu klases vienu, uztaisījām nelielu skaņdarbu. Man bija jāspēlē ļoti savāds instruments, ko sauc “pavasara pērkons”.

Man pavisam noteikti patika šī ekskursija – tā atšķīrās no pārējām tās brīvumā un radošumā.

Laura Stīpniece, 7.a klase

Mēs ar klasi devāmies ekskursijā uz Nila Īles studiju. Jau iepriekš skolā bijām iepazinušies ar viņa biogrāfiju, tāpēc jau bija nojausma par viņa interesēm un nodarbošanos.

Pirmais, ko ieraudzīju, ieejot studijā, bija džamba, vienmēr biju gribējusi paspēlēt uz kā tāda. Man ļoti patika Nila personība un tas, kā viņš vadīja mūsu nodarbību. Visiem bija interesanti, jo varējām paši izmēģināt instrumentus un to, kā tie skan. Varējām radīt paši savu skaņdarbu, spēlējot ramramu, hopenhanektaru, balafonu, Tibetas zvanus, svilpauniekus, barabuku u.c.

Šī, manuprāt, bija visinteresantākā no visām ekskursijām. Šajā neilgajā laikā Nilam Īlem izdevās mani ievest netradicionālākos ritmos. Manuprāt, ir jauki iepazīt citu cilvēku personības.

Sofija Ziemele, 7.a klase

Šī gada 3. decembrī es ar savu klasi devos ekskursijā pie perkusionista Nila Īles.

            Ieejot telpā es negaidīju to, kas man pavērās acu priekšā – krēsli un dīvāni bija salikti vienā lielā aplī un mums tajā lika sasēsties. Katram priekšā bija instruments -  džambis. Nils Īle sēdēja kopā ar mums un rādīja dažādus instrumentus, tos arī demonstrēja. Pēc tam mēs visi kopā uz džambja varējām sist ritmu, to atkārtojot no Nila. Vēlāk mums katram izdalīja vēl dažādus citus instrumentus, un kopā mēs radījām mūziku, katrs brīvi sitot vai spēlējot savu instrumentu.

            Beigās mēs visi brīvi varējām staigāt pa auksto telpu un izmēģināt visus instrumentus, kurus vēlējāmies. Daudziem no tiem bija sarežģīti nosaukumi, un par dažiem es vispār nebiju dzirdējusi, piemēram, konga, darabuka, kopens hand ektara, ramdrams u.c..

            Man šī ekskursija patika daudz vairāk, nekā es to biju iedomājusies. Bija ļoti interesanti pašai izmēģināt dažādos un neparastos instrumentus un es nebiju vīlusies.

 

Elīza Knikste, 7.a klase

 

Es ar klasi arī biju ciemos pie perkusionista Nila Īles, uz viņa studiju.

Viņš mums parādīja ļoti daudz dažādus mūzikas instrumentus, gan ierastu, tādus, kurus agrāk jau biju redzējusi, gan neparastus, neredzētus un ļoti interesantus. Daudziem instrumentiem bija ļoti sarežģīti, gari nosaukumi, kurus grūti atcerēties. Daži bija ļoti vienkārši, kurus nevajag mācīties spēlēt.

Visi kopā arī veidojām dažādas melodijas, mazus skaņdarbus un izspēlējām tos. Pēc tam varējām izmēģināt visus instrumentus, kurus gribējām izmēģināt spēlēt, pajautāt sev interesējošus jautājumus Nilam un apskatīt studiju.

Man ļoti patika, es aplūkoju ļoti, ļoti daudz interesantu instrumentu, uzzināju daudz ko par tiem, izmēģināju pati arī spēlēt tos.

Samanta Druka – Jaunzeme, 7.a klase

 

2018. gada 3.decembrī es ar savu klasi devos ekskursijā pie mūziķa Nila Īles. Mūziķis mūs iepazīstināja ar ļoti daudziem Afrikāņu tautas instrumentiem nosaukumi bija tik gari un neparasti, ka vairs neatminos nevienu no tiem.

            Interesanti bija tas, ka arī šajā ekskursijā mums nestāstīja garus memuārus. Man patika, ka varējām izmēģināt dažādus instrumentus un radīt paši savu mūziku.

             Sākumā, kad ieraudzīju, instrumentus man likās, ka būs garlaicīgi un man nepatiks, bet tagad atceros un domāju:” Jā, tomēr bija vērts braukt”. Ekskursija bija gan pamācoša, gan izklaidējoša. Es domāju, ka patika visiem!

Rēzija Ābeļkalne, 7.a klase

2018. gada 3.decembrī es ar klasi devos uz perkusionista Nila Īles mūzikas studiju.

Studijā mēs paspēlējām dažādus vingrinājumus uz džambām un uzzinājām vairāk informācijas par šo instrumentu.

Vēlāk mums iedalīja katram savu instrumentu. Starp instrumentiem bija nepālas zvani, lietus koks, svilpaunieks, ramdrams, vardītes u.c.. Man iedalīja vardīti, kas, manuprāt, bija visneintresentākais no visiem iedalītajiem instrumentiem. Ar šiem instrumentiem mēs visi ritmiski spēlējām un veidojām vienu kopīgu skaņdarbu.

Vēlāk mums ļāva apskatīt un paspēlēt dažādus mīuzikas instrumentus, kuri bija atrodami studijā. Man visvairāk patika balafons, kas ir diezgan līdzīgs marimbai.

Šī ekskursija man likās intresentāka nekā biju iedomājusies, jo domāju bija vērts aizbraukt uz Nila Īles studiju, uzzināt daudz ko jaunu par dažiem mūzikas instrumentiem un pamēģināt kā tie skan.

Aiga Strazdiņa, 7.a klase

 

2018.gada 3.decembrī es ar klasi devos uz Nila Īles Perkusijas Studiju. Nils Īle ir perkusionists.

Mūs nosēdināja katru pie bungām. Sākumā mūs iepazīstināja ar daudziem mūzikas instrumentiem kā džambis, hašiši, ramdrams, konga u.c.. Stāstot par instrumentiem, mums pastāstīja, kur tie cēlušies un kā tos spēlē. Bija ļoti interesanti klausīties to unikālajās skaņās, ko radīja katrs instruments. Daži instrumenti bija tik ļoti prātam neaptverami skaisti gan izskatā, gan skaņās.

Mums iemācīja kā spēlēt vienkāršus ritmus uz bungām. Bija pat nedaudz grūti, pat vienkāršus ritmus izpildīt. Nekad nebūtu domājusi, ka visvieglākās lietas var būt tik grūtas.

Tad arī pienāca laiks izveidot mūsu pašu veidotu skaņdarbu. Katram izdalīja instrumentu un paradīja  kā ar to jārīkojas. Un tad visi kopā ar Nila palīdzību sākām improvizēt un sanāca neliels skaņdarbs.

Pēc tam tika dots brīvais laiks, lai apskatītu un izmēģinātu jebkuru instrumentu.

Šī ekskursija bija ļoti izglītojoša un jautra. Noteikti ļoti jauki pavadīts laiks.

Tīna Sarmule, 7.a.klase

2018. gada 3.decembrī es ar savu klasi biju uz ekskursiju pie perkusionista Nila Īles. Nils Īle ir sitaminstrumentu spēlētājs, un viņam ir pašam sava studija.

            Sākumā mums visiem iedeva džambus. Tie ir sitaminstrumenti no lielopa ādas. Viņš mums iemācija pirmos soļus spēlēšanai un džambas. Nils Īle mums arī parādīja interesantus instrumentus kā darabukas, kongas, bukarabi, kopenshandektaras, hašisi, un citus nezināmus instrumentus. Pēc tam viņš mums katram iedeva pa vienam instrumentam, un mums visiem bija jāizveido skaņdarbs kopā. Man iedeva instrumentu, kuru sauca kalimba. Beigu beigās Nils Īle mums atļāva paskatīties un pamēģināt paspēlēt viņa instrumentus.

            Man ļoti patika šī ekskursija. Tā bija viena no visinteresantākajām ekskursijām, jo mani šī tēma piesaista.

Paula Kļaviņa, 7.a klase

2018. gada 3.decembrī es ar klasi devos pie Nila Īles. Kopš 1990.gada Nila Īle nodarbojas ar perkusiju spēles tehniku.

Mēs ieradāmies Nila Īles studijā un katram bija iedalīta sēdvieta un “džambis”, ļoti līdzīgs instruments bungām. Mēs izspēlējām daudz dažādus ritmus un viņš mūs iepazīstināja ar instrumenta vēsturi, pastāstīja par tā izgatavošanu un ka instruments nāk  no Āfrikas. Nils Īle mūs iepazīstināja ar vēl daudz citiem instrumentiem, piemēram, darabuka, konga, kopenshandektara, hašiši un ramdrams. Tikšanās beigās mums katram tika iedalīts un nodemonstrēts kāds atsevišķs instruments un mēs veidojām kopīgu skaņdarbu.

No šīs tikšanās es tiešām ļoti daudz uzzināju jaunu un iemācījos daudz ko, kā arī uzzināju daudz jaunus instrumentus un skaņas, kuras ar tiem var radīt. Nils Īle man liekās ļoti brīnišķīgs un apbrīnojams cilvēks un no viņa var mācīties.

Aleksandra Lūcija Bērzupa, 7.a klase

 

 

Šo pirmdien es ar klasi devos brīnišķīgā ekskursijā uz Nila Īles studiju.

Sākumā mēs apsēdāmies pusaplī pretī Nilam un izmēģinājām dažādus paņēmienus uz neparasta instrumenta džambo, kas līdzinās vienai bungai. Nils mūs iepazīstināja ar sevi un to, ar ko viņš nodarbojas. Uzzinājām, kas ir perkusija, atklājām vairākus jaunus mūzikas instrumentus. Ekskursijas beigās mākslinieks mums katram izdalīja visdažādākos instrumentus, tādus kā ramdrams, hopendhanektara, balafons u.c.. Mēs visi kopā izveidojām nelielu skaņdarbu un muzicējām.

Ar mūsu kopīgo melodiju ekskursija arī beidzās, mēs pateicāmies par jauniem iespaidiem un atvadījāmies.

Edvards Gobiņš, 7.a klase

 

 Es ar  klasi 3.decembrī  devāmies pie perkusionista Nila īles un viņa sievas Maijas Sējānes Īles uz ,,Nilsilestudija’’, kurā mēs uzzinājām daudz ko jaunu par dažādām perkusijām, pārsvarā no Āfrikas.

Šīs ekskursijas laikā mēs noklausījāmies Nila stāstīto par šiem dažādajiem instrumentiem, bet vēlāk mēs Nila pavadījumā izspēlējām dažādus ritmus ar džambu. Uz ekskursijas beigām mums katram iedeva savu instrumentu, man tika Tibetas zvans, kurš radīja ļoti īpašu skaņu ar kuru nepālā izdzen ļaunos garus no telpām

Kopumā man šī ekskursija ļoti patika, jo varēja ne tikai redzēt, bet pat izspēlēt dažādus interesantus instrumentus, perkusijas.

Gustavs Dūdelis, 7.a klase

2018. gada 3.decembrī, es ar savu klasi devos pie perkusionista Nila Īles, viņa studijā. Kad ienācām telpā, mums katram bija jāapsēžas pie sagatavotā džambja. Nils mums iemācīja vairākus paņēmienus, kā var spēlēt džambi. Pēc tam, abi ar sievu, mums nospēlēja dažus skaņdarbus.

Visvairāk man patika kā mums katram iedeva savu instrumentu un mēs veidojām vienu lielu skaņdarbu. Šiem instrumentiem bija ļoti interesanti nosaukumi – darabuka, konga, bukarabu, kopenshandektara, hašiši, rammerdrams u.c.

Šī ekskursija bija fantastiska un mani tiešam ļoti iedvesmoja! Noteikti ieteiktu arī citām klasēm aizbraukt.

Katrīna Tīna Smilga, 7.a klase

 

2018. gada 3.decembrī es ar klasi devos uz latviešu ievērojamākā perkusionista Nila Īles studiju. Kad iegājām pašā studijā, bija redzamas aplī saliktas džambas. Džamba ir āfrikāņu bunga. Katrs no mums pie vienas apsēdās. Vispirms mēs kopā ar Nilu parunājām par dažādiem instrumentiem un ritmu. Tad arī paši sākām spēlēt uz džambām.

            Nils pastāstīja, ka sitiens ar pusplaukstu pa džambu tiek saukts par torni, bet ar veselu plaukstu pa basu. Visi kopā arī uzspēlējām dažādus pašizveidotus skaņdarbus. Tas bija patiesi jautri! Vēlāk katram no mums iedeva savu mūzikas instrumentu. Vienam no mūzikas instrumentiem nosaukums bija - hopendhanektara. Tas bija mūzikas instruments ar vienu vienīgu stīgu. Kad katrs bija saņēmis savu instrumentu, tad visi kopā izveidojām interesantu skaņdarbu. Pēc tam varējām paši pastaigāt pa studiju un apskatīt savādos mūzikas instrumentus. Man ļoti patika kā skanēja ramdrams. Nils arī pastāstīja, ka neieteiktu mums kļūt par perkusionistiem, jo tā ir dārga profesija.

            Kad bijām apmeklējuši Nila Īles studiju es ar vēl dažiem klasesbiedriem devos uz ēstuvi. Tur apēdām burgerus un devāmies atpakaļ uz skolu. Paldies par šo ekskursiju man tā tiešām patika!

Paula Lea Luce, 7. a klase

 

2018. gada 3.decembrī mēs ar klasi bijām uz Nila Īles mūzikas studiju. Man šī ekskursija ļoti patika, jo viss ko mēs darījām spēlējām Āziešu mūzikas un Afrikāņu mūzikas instrumentus. Ekskursijā mēs spēlējām mūzikas instrumentus: Tibetas zvanus, Pavasara pērkoni, Hopendhanekatara, Lietuskoks, Džamba u.c.   

Atpakaļ ceļā es klausījos un pētīju viņa mūzikas veidu, izrādās, ka viņš pārsvarā spēlē Afrikāņu mūziku un izmanto to instrumentus. Man ļoti patika un es gribētu braukt uz viņa koncertiem vai spēlēt ar viņu kopā ģitāru.

Markuss Šube, 7.a klase

 

Es ar klasi biju ekskursijā pie Nila Īles. Mēs redzējām kā viņš izskatās dzīvē. Viņš parādīja kā spēlē ar džambu. Man tas ļoti patika. Man patika to instrumentu spēlēt.

Viņš mūs iemācīja visvieglākos džambas ritmus. Nils mums deva katram vienu instrumentu un parādija kā to spēlē. Katrs spēlēja savu instrumentu. Man tas ļoti patika. Viņš mums parādīja daudz instrumentus, kurus es nekad neesmu redzējis un dzirdējis.

Es gribētu aizbraukt pie viņa vēlreiz. Man ļoti patika spēlēt uz džambas.

Renāts Samsonovs, 7.a klase

Š.g. 3.decembrī es ar savu klasi devos ekskursijā pie perkusionista Nila Īles. Perkusionists ir mākslinieks, kurš rada mūzikas skaņas sitot, kratot vai savādāk kustinot dažādus priekšmetus.

            Mēs no skolas braucām uz Nila Īles studiju, kura atrodas Rīgas centrā. Mums Nils mācīja, kā spēlēt dažādus instrumentus. Piemēram: džambis, darabuka, konga, kopenshandektara u.c..  Man pašam ļoti patika, kad Nils mums izsniedza dažādus instrumentus un mēs sākam spēlēt kā orķestris.

            Man šķiet, ka Nils Īle ir ļoti talantīgs  cilvēks, jo atcerēties tik daudz dažādus veidus, kā spēlēt šos instrumentus ir ļoti grūti. Es gribētu vēl šādas ekskursijas, jo bija ļoti intersanti.

Zigmārs Kirilks, 7.a klase

 

Es ar klasi devos pie mūziķa Nila Īles, tur bija ļoti interesanti, viņš stāstīja par daudziem intrumetiem, kā piemēram: džambu, ko mēs arī spēlējām,  ģitāru, vardi, kas bija ļoti interesants instruments, degunpūšam intrumetu, kas bija smieklīgs in truments, ramdrams, lietuskoks, un grūti izrunājams intruments – hopendhanektars, un daudzi citi instrumeti, kuri arī bija interesanti pārsvarā bija instrumenti no Indijas un SenāsRomas.

Man patika šī eskursija bija interesanta un izglītoša, vēlētos aizbraukt vēlreiz.

Ričards Ruķers, 7.a klase

2018. gada 3.decembrī es ar klasi satikos Juglā un ar četrdesmito autobusu devāmies uz  Nila Īles studiju.

Kad mēs nokļuvām Nila studijā mums nācās mazliet uzgaidīt kamēr Nils ar savu palīdzi kā arī sievu Maiju sakārtoja visas sēdvietas un sagatavoja visus instrumentus. Kad viņi bija gatavi Maija mūs pasauca un mēs ieņēmāmsavas vietas. Pec kādu 5 minūšu iepazīšanās mēs sākām runāt par daudziem un dažādiem instrumentiem (džambām u.c.). beiggu beigās mēs visus instrumentus varējām izmeiģināt.

            Man šī ekskursija ļoti patika un likās ļoti interesanta.

Dāvis Veģeris, 7.a klase

Ar klasi 3. decembrī bijām aizbraukuši „Skolas somas” mācību projekta ietvaros pie Nila Īles. Nils Īle nodarbojas ar perkusiju spēles tehniku.

            Kad iegājām Nila Īles studijā, tā bija kā instrumentu pasaule. Tajā bija daudz un dažādu instrumentu, gan redzētu, gan pavisam nepazīstamu. Mēs visi sasēdāmies aplī, un katram iedeva vienu džambu. Nils nedaudz pastāstīja par šo instrumentu, un tad mēs visi kopā veidojām mūsu pirmo skaņdarbu ar šo neparasto instrumentu. Mums rādīja kustības, kuras jāatkārto, lai sanāktu kopējs ritms. Ar Nilu kopā bija viņa sieva Maija. Kad kopā bijām nospēlējuši dažus skaņdarbus, mums katram iedeva kādu citu instrumentu, un nedaudz par to pastāstīja. Mums parādīja dažādus afrikāņu cilts instrumentus kā, piemēram, dara buka, konga, bukarabu, kopenshandektara, hašiši, ramdrams u.c. Kad bijām beiguši, visi varēja iet un apskatīties, kā arī izmēģināt spēlēt dažādus instrumentus.

            Man ļoti patika šī ekskursija, jo tajā varējām gan uzzināt daudz ko jaunu, gan arī paši pamēģināt spēlēt dažādus instrumentus.

Marta Krieva 7.a klase

Es ar klasi 2018.gada 3.decembrī devos uz Nila Īles studiju, kur mēs satikām pašu Nilu Īli.

             Pie Nila Īles mēs apskatījām un spēlējām vairākus instrumentus, piemēram: džambi, darabuku, kongu, bukarabu, kopenshandektaru, u.c. Mēs vēl veidojām vairākus ritmus ar dažādiem mūzikas instrumentiem.

            Man ļoti patika šāda veida ekskursija, kur mēs paši varējām spēlēt mūzikas instrumentus. Es vēlētos, lai būtu vairāk šāda veida eksursijas.

Krišs Mikitāns, 7.a klase

 

 

 

Vairāk foto šeit...

     

Nākamā stunda 5.-9.kl:
08:30
1. stunda
***********
Nākamā stunda 1.-4.kl:
08:30
1. stunda
Stundu saraksts:
1.- 9. klase

Skolas himnas fonogramma

Skolas himnas teksts


Meklēšana ziņu arhīvā